חיפוש עובדים - האם אכן מדובר בתהליך מייגע כל-כך?

לקוחות ממליציםיצירת קשרטלפון

תהליך חיפוש עובדים נתפס באופן תדיר כתהליך מייגע וארוך הדורש מהאחראים עליו (מחלקת משאבי אנוש, מנהל או בעל עסק) זמן יקר, סובלנות וסבלנות רבים.

מאחר שתהליך חיפוש עובדים לרוב דורש תשומת לב מלאה וזמן, הרי שמעסקים רבים מנסים להימנע ממנו ומדחיקים את הצורך בו, עד הרגע בו הופך להכרחי ממש. בשורות הבאות נציג בקצרה את נושא חיפוש עובדים, חשיבותו וכוח השפעתו על הצלחת החברה.

תהליך גיוס עובדים

גיוס עובדים מבוצע לרוב על-ידי מנהלים, בעלי החברה, או מחלקת משאבי אנוש. התהליך עצמו של חיפוש עובדים מתבצע בעת נוצרות משרות חדשות שיש לאייש (בעקבות התפתחות ענף כלשהו, עומס על אחד העובדים, פיטורין ועוד כהנא וכהנא סיבות). בתחילה, ילווה תהליך חיפוש עובדים בתחימה והגדרה של המשרה שיש לאייש. בשלב הבא, ידרוש התהליך פרסום המשרה הרלבנטית. לאחר הפרסום, יגיע שלב הסינון – בו ימוינו מסמכי קורות החיים של הפונים שהתעניינו בעבודה. בהמשך, ייבחרו העובדים המתאימים ויוזמנו לראיון עבודה פרונטאלי. לאחר הריאיון, ייבחר העובד/ת המתאימ/ה ביותר לעובדה שפורסמה.

השפעת תהליך חיפוש עובדים על הצלחת העסק


על אף היותו ארוך ומסורבל, הרי שתהליך גיוס עובדים חיוני למדי לתפקודו הבריא ולהצלחת העסק. במסגרת חיפוש עובדים, בעל העסק מתוודע עמוק יותר לצרכיו של העסק, מכיר טוב יותר את אופי המשרות אליהן חיפוש עובדים מכוון – מה שיוצר הבנה טובה יותר של התכונות הנדרשות אצל עובד פוטנציאלי שיאייש את המשרה (כישרונות, תכונות אופי וכו').

תהליך חיפוש עובדים שנעשה כהלכה, יתמקד בגיוס של העובדים המתאימים ביותר. רק תהליך מעמיק דיו, ולא שטחי, יביא בסופו של דבר לגיוס עובד אידיאלי למשרה – עובד אמין, איכותי ומוכשר, שיענה על דרישות התפקיד, ישתלב כראוי בתרבות העסק ויביא למינוף ההצלחה שלו.

סיכום - הליך תקין וראוי של חיפוש עובדים

נוכל לסכם כאן ולומר כי הליך חיפוש עובדים הוא חיוני ביותר, בו אין להקל ראש. רצוי וכדאי להשקיע בו כוחות מרביים וכן את הסבלנות המקסימאלית, תוך הימנעות ממריחת זמן ודחיינות של התהליך; הקלת ראש התהליך עלולה להוביל לגיוס עובדים שאינם מקצועיים או רציניים מספיק לרמה של החברה. רק תהליך חיפוש עובדים טוב, יוביל בסופו של דבר לגיוס הכוח המתאים למינוף החברה. 

גם למחפשי העבודה, תהליך הקבלה אינו קל. לכן מומלץ לבצע עריכת קורות חיים מקצועית על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה בקבלה לעבודה.

תהליך חיפוש עובדים