איך אפשר להתכונן לראיון עבודה עם פוליגרף?

לקוחות ממליציםיצירת קשרטלפון

מצאתם לאחרונה הצעה משרה מעניינת ואף משתלמת למדי, ואתם קבעתם ראיון עבודה.

עם זאת, בשיחה עם אגף משאבי האנוש הובא לידיעתכם כי תצטרכו לחתום על מסמך שמאשר את העובדה שאתם תצטרכו לעבור בדיקת פוליגרף בעת הריאיון. זה כמובן נשמע מעט מלחיץ ואף מחשיד. אם כך - איך אפשר להתכונן לראיון עבודה שכזה? והאם הפוליגרף זה לא רק משהו ששומרים לפושעים וחשודים?

להירגע ולהבין מה זה אומר

  • להכיר את הפוליגרף - הרעיון מאחורי בדיקת פוליגרף הוא כאמור לגלות האם הנבדק דובר אמת או שמקר, תחת ההנחה שכאשר אדם משקר, הגוף שלו מגיב בצורה מיוחדת, כולל יובש בשפתיים, דפיקות לב, רעידות, וכיו"ב. שימו לב שכיום לא משתמשים בפוליגרף אך ורק כדי לחקור פושעים. למעשה לפוליגרף יש מעט מאד משקל בבתי המשפט. לעומת זאת, כשמדובר על הסקטור הפרטי, יש דווקא שימוש נפוץ יותר בפוליגרף, משום שניתן להחתים אתכם על כך שאתם מסכימים לעבור את הבדיקה (אסור לראיין אתכם לעבודה מבלי שחתמתם שאתם מסכימים לכך) - ואז יש לכך גם השלכות משפטיות.
  • האם כדאי לסרב לכך? - לא. גם אם אתם מעט לחוצים, רצוי מאד שלא לסרב ולעבור בדיקת פוליגרף לקראת ראיון העבודה. קודם כל דעו לכם שלעתים זה מבחן שאין מאחוריו באמת תוכן. חלק ממקומות העבודה פשוט רוצים לראות האם למועמדים יש משהו גדול להסתיר, מתוך ההנחה שמי שמאד חושש - יסרב לעבור את הבדיקה, וזה פשוט כלי לסינון מועמדים. במילים אחרות, פעמים רבות לא באמת יבדקו אתכם בפוליגרף, אלא בעיקר רוצים לבדוק האם אתם תהיו מוכנים לעבור את הבדיקה הזו.
  • ואם יש באמת בדיקה? - יכול להיות שאכן מקום העובדה ירצה לבדוק אתכם בפוליגרף ואין שום צורך להילחץ. הטיפ הכי חשוב שלנו הוא פשוט מאד - אמרו תמיד את האמת. תחת הנחה שלא ביצעתם פשע חמור, בבדיקת פוליגרף לא בדיוק יגלו עליכם דברים נוראיים. שימו לב שלעתים בבדיקה עולים כל מיני רגעים המעבר שאולי אינכם גאים בהם כולל אפילו מקרה שבו בתור ילדים גנבתם ממתק מחנות - ואז בבדיקה ישאלו אתכם האם לקחתם פעם משהו בלי רשות. אפשר בהחלט לציין בבדיקה שכן, ולהסביר גם שאכן היה מדובר על מקרה מהילדות. פעמים רבות זה לא מה שיכשיל אתכם, וממילא תצאו דוברי אמת.
  • ואם שואלים על סמים? 

פעמים רבות מועמדים למקומות עבודה חוששים כי הם נשאלים האם הם צרכו סמים - ואפשר שבעבר הם אכן עשנו פעם או פעמיים סיגריית מריחואנה, אך ברור שהם אינם מסוממים. רצוי במקרים כאלו שלא לשקר כי אתם תילחצו מאד, והדבר יהיה ניכר בבדיקת פוליגרף. אמרו את האמת ופשוט ציינו שהיה מדובר על מצב חד פעמי ועל איזה סם היה מדובר. אנו מאחלים לכם בהצלחה רבה - ושתתקבלו כמובן במהירות לעבודה.

איך להתכונן לראיון עבודה עם פוליגרף?