ראיון עבודה לבכירים - איך מתכוננים לזה?

לקוחות ממליציםיצירת קשרטלפון

משרות בכירות כוללות מעבר לתלוש שכר מכובד גם אפשרות להתפתחות בתחום בו אתם עוסקים בעתיד.

משרות בכירות בחברות מובילות יכולות להיות אבני דרך משמעותיות בקריירה שלכם, ולכן חשוב להתכונן היטב לפני ראיון העבודה בארגון אליו זומנתם. חלק חשוב מהראיון מבוסס על הרושם הראשוני שמקבל המראיין מהמועמד. מועמדים רבים עשויים להיפסל עוד לפני שהוציאו את המילה הראשונה בראיון, משום שהמראיין מעריך את המועמד בין השאר על פי צורת הלבוש, שפת הגוף שלו ואפילו ההיגיינה האישית. לפני שאתם מגיעים לראיון העבודה למשרה בכירה מומלץ לבחור את הלבוש הפורמלי ביותר בארון שלכם, ואם לא מצאתם - שווה לרכוש פריטי לבוש במיוחד. 

הקפידו על היגיינה אישית גבוהה (לא כדאי להגיע ישר ממכון הכושר ללא מקלחת), השתמשו באפטר שייב או בושם, וכן הקפידו להסתרק להתגלח כראוי. רבים זוכרים את החליפה והעניבה, אך שוכחים למצוא נעליים מתאימות. היו מוכנים מבעוד מועד, לילה מראש, עם כל פריטי הלבוש לראיון. הכנה לראיון עבודה כוללת גם את האספקט הפיזי מעבר למנטלי. עכשיו אתם מוכנים לשלב הבא.

איך להתנהג בראיון העבודה?

מראיינים רבים מנסים לתת תחושה חברית ונעימה ופחות פורמלית בראיון. דווקא מאלה כדאי להיזהר במיוחד, כי הם עשויים למשוך אתכם בלשון לדבר גם על הפרטים הקטנים שהתכוננתם להצניע בראיון.  חשוב לדבר בביטחון, אך לשמור על שפה נקייה ורהוטה. נסו לענות על כל שאלה בכנות, כאשר אתם מדגישים את תכונות האופי החיוביות שלכם הרלוונטיות למשרה, וכן מתהדרים מעט בהצלחות שלכם במהלך הקריירה בשנים שעברו. מומלץ גם להדגיש כי הנכם מוכנים להמשיך ולעבוד קשה על מנת לסייע לבנות את הארגון הבא אליו אתם מבקשים להיכנס.

מבחינת שפת הגוף שלכם, נסו לשמור על קשר עין עם המראיין לאורך כל ראיון העבודה. את הידיים מומלץ להניח בצורה פתוחה ולא לשלבן - מחווה פיזית העשויה להעיד על אופי סגור שעשוי לא להתאים למשרה. אם הנכם סובלים מעצבנות, ורגילים לשחק בעט או להניד את רגליכם, נסו בזמן הראיון להשאיר את הגוף רגוע.

מה מצפים ממועמד למשרה ניהולית?

תפקידים בכירים רבים כוללים במקרים רבים ניהול בפועל של עובדים זוטרים הכפופים למנהל החל מחטיבה מסוימת, וכלה בכלל הארגון. משרה בכירה כוללת מעבר לידע התיאורטי בתחום באו הארגון עוסק התאמה מבחינת תכונות אופי המתאימות לערכי הארגון.

קיימים ארגונים המדגישים תכונות כמו מנהיגות, אחרים מחפשים דווקא אישיות חמורת סבר, וארגונים אחרים עשויים לחפש דווקא את המנהל המתאפיין בחשיבה מעבר לקופסה, המעודד חדשנות ויצירתיות. נסו תוך בחינה של אתר האינטרנט של החברה (או פרופיל הלינקד-אין של בכיריה) למצוא את הביוגרפיות של בכירי החברה, ולחוש מה הן  תכונות האישיות המבוקשות. בראיון היו מוכנים  להדגיש את הצדדים הנכונים באופי שלכם המתאימים לערכים שהארגון מנסה לשדר.

מה לא כדאי לציין בראיון העבודה שלכם?

בין החלקים החשובים בזמן הכנה לראיון עבודה לבכירים נמצאים הדברים שעליכם להימנע מלציין, החשובים לעתים יותר מאלה שתדגישו בראיון. אם לדוגמה קיבלתם דו"ח תנועה על מהירות גבוהה בדרך לראיון, מומלץ שלא להזכירו, כי הוא עלול לגרום לכם להראות לא אחראים. אם יש לכם ביקורת עזה כלפי מקום העבודה הנוכחי שלכם, או מקום עבודה אחר עדיף לא לציין אותה באופן מופגן בראיון, וכמובן לא להסגיר סודות מקצועיים ממקום עבודה אחר. הדברים לא ירשימו את המראיין שלכם, יגרמו לכם להראות פחות מקצועיים, ועשויים אף לפגוע בסיכויים שלכם להתקבל למשרה הנחשקת. בהצלחה!

ראיון עבודה לבכירים - איך מתכוננים לזה