איך לכתוב קורות חיים, שימוש במתודולוגיה נכונה

לקוחות ממליציםיצירת קשרטלפון

כדי לכתוב "דף מוצר" מקצועי, יש לבצע תחקיר על המוצר.

כדי לכתוב מסמך קורות חיים מקצועי יש לבצע תחקיר על המועמד. רצוי שהתחקיר יתבצע על ידי בעל מקצוע. אם לא על ידי בעל מקצוע, כדאי שהתחקיר יבוצע על ידי אדם שאינו מכיר אישית את המועמד.

שימוש במחזור P D C A
"מחזור ה- P D C A" מאפשר לכותב פיתוח ביקורת עצמית על שגרת עבודתו, תוך כדי שיפור מצב בקריירה האישית, לקראת העתיד ומשמעותו Plan - Do - Check - Act, תכנן - עשה - בדוק - פעל, הוא חלק ממתודולוגיה שפותחה ומיושמת בכתיבת קורות חיים.

לפי מתודולוגיה זו, ראשית, הכותב נעזר בבעל מקצוע / מאמן, בד"כ יועץ ארגוני, שמראיין ומתחקר את הכותב. המאמן יודע להבחין בין ה- BEING וה - DOING של המועמד. המאמן מזהה את נקודות החוזקה של המועמד ומסכם עבורו את אותן הנקודות בראש פרק נפרד "פרויקטים, התמחויות ונקודות ראויות לציון" (כותרת דינאמית).

תמצית

ראש פרק נוסף, "תמצית", הוא החשוב ביותר במסמך קורות חיים מקצועי. בתמצית יש העברת מסר לקורא. התמצית צריכה לשכנע את הקורא בקריאה מהירה שאינה עולה על 20 שניות, שהמועמד מתאים (או לא מתאים) לניתוח העיסוקים של המשרה.

BEING

בדרך כלל, במסמך קורות חיים סטנדרטי, אין התייחסות ל- BEING. מאמן מקצועי יודע איך לשלב את ה- BEING במסמך וזה חשוב, כי עובד הוא לא רק בעל מקצוע, אלא גם "חיה ארגונית". לעולם לא יוכל העובד לתאר את עצמו בכתב כפי שיועץ בעל מקצוע יעשה זאת בשיתוף פעולה עם העובד. גם סופר שכותב את הביוגרפיה של עצמו, פונה לסופר עמית.

פרויקטים והתמחויות

"פרויקטים התמחויות ונקודות ראויות לציון" (כותרת דינאמית), פסקה משמעותית ביותר במסמך קורות חיים. זאת פיסקה שוות ערך לתכונות ומאפיינים ב"דף המוצר". כאן המקום לרכז, לפרט ולהדגיש את חוזקות העובד. זו הפסקה הדינאמית במסמך קורות חיים וכאן המקום להביא לידי ביטוי את מחזור ה- P D C A. 

מחזור ה- P D C A מאפשר לכותב פיתוח ביקורת עצמית על שגרת העבודה, תוך כדי שיפור מצב בקריירה האישית, לקראת העתיד.

לעדכן את המסמך קורות חיים

במהלך שנת עבודה צריכה להתווסף שורה חדשה בפיסקה הדינאמית. עברה חצי שנה מאז העדכון האחרון שביצע העובד במסמך ואין לו משהו חדש להוסיף (לפחות שורה) בפסקה זאת, כדאי לו, לעובד, לרשום לפניו "אני בבעיה"! במקרה הטוב העובד עשה את המוטל עליו, אבל לא מעבר לכך. מכאן, יש לעובד חצי שנה לתקן. עובד שיכול להוסיף שורה אחת לשנה, הוא מזן של "עובד מצטיין"! הרווח הוא של כולם: העובד שובר את שגרת עבודתו, הוא בודק עצמו ושואל "מה אני יכול לעשות מעבר למה שמצפים ממני?" נכנס למוטיבציה לעשות ולשנות, מחליט ומבצע.

קורות חיים על בסיס P D C A

אם העובד טוב מאוד, המעסיק שלו ירצה לשמור עליו ובהתאם יתגמל אותו. במצב כזה, נשמרת הדינאמיות במקום העבודה ואין סיבה לחפש מקום חליפי. אם בכל זאת העובד הגיע למסקנה שהוא צריך להחליף מקום עבודה ולא משנה מה הסיבה, הרי שיש לו קורות חיים וממליצים מעולים. 

כתיבת קורות חיים לפי מתודולוגיה המיישמת את מחזור ה - P D C A, הוכיחה עצמה ביעילות ובאפקטיביות, הן בהצגת מועמדות למקומות עבודה פוטנציאלים והן להשגת שביעות רצון גבוהה במקום העבודה של הכותבים.

מתודולוגיה חדשה

כתיבה לפי מתודולוגיה חדשנית המיישמת את מחזור ה- P D C A, שונה במהותה וחזותה מכתיבה אופיינית מסורתית בסטנדרט ישראלי. יישום מחזור ה- P D C A מעשי כמעט בכל תחומי החיים אך דורש אימון. מומלץ וניתן ליישמו בכתיבת קורות חיים מקצועיים, בליווי ואימון של בעל מקצוע, מאמן. אתם עדיין מחפשים ייעוץ לראיונות עבודה? בואו לקבל מידע נוסף במכון הישראלי לקורות חיים

מסמך קורות חיים מקצועי