חשיבות ההמלצות בקורות חיים

לקוחות ממליציםיצירת קשרטלפון

חיפוש עבודה היא עבודה בפני עצמה, עד שלא עוברים את זה לא מבינים עד כמה זה נכון.

במיוחד בימנו כשכל שנה "ממציאים" עבודות חדשות שמקשות על התמצאות בשוק העבודה. פעם נגר היה נגר, היום הוא "מעצב רהיטים ומגלף אומנותי בעץ", בית חולים היה בית חולים, היום הוא "בית מרפא" ושלא נדבר בכלל על עבודות בתחום התקשורת, שנהנה להמציא את עצמו בכל פעם מחדש בהתאם לגחמותיו של האב הרוחני גוגל ובנו, פייסבוק הקדוש.

אחד מהדברים הכי חשובים הוא כתיבת קורות חיים בצורה נכונה. קורות החיים צריכים להתאים את עצמם למשרה שאליה אתם פונים, אנחנו חלילה לא אומרים לכם להמציא כישורים שאין לכם או עבודות שלא עבדתם בהם, אך אם עסקתם בתחום מסוים שאינו קשור לעבודה שאליה אתם מנסים להתקבל, וקורות החיים שלכם עמוסים מעיסוקים שכן קשורים, אפשר להשמיטו מהדף ללא רגשות אשם.

המלצות או לא להיות

המלצות המצורפות לקורות החיים יכולות להטות את הכף לטובתכם במקרים רבים. חשבו על החלטות שקיבלתם בחייכם הקשורות לרכישת מוצר מסוים או קבלת שירות מאיש מקצוע, האם הצבעתם באופן עיוור על מוצר במדף ורכשתם אותו או שעשיתם סקר שוק? האם בחרתם במכשיר חשמלי זה או אחר על סמך המלצות של חברים או המלצות אונליין? מהי המסעדה האחרונה שביקרתם בה ומדוע? האם עשיתם זאת כי היא קיבלה ביקורות טובות מאנשי מקצוע, מכרים וכדומה?

באותה מידה, האדם שעורך אתכם ראיון עבודה מעוניין לשמוע עליכם מהמעסיק הקודם שלכם, הוא רוצה לשמוע על תכונות האופי שלכם, יכולתם להשתלב בחברה לצד היכולות המקצועיות שלכם וכישוריכם בתחום העבודה. מניסיוננו, הרבה פעמים אנשים מתקבלים לעבודה על סמך המלצה של עמית לתחום, או מכר שנמצא בתוך תאגיד מסוים ולאו דווקא מתוך משרות שמתפרסמות לקהל הרחב, ולא בכדי, בעידן השיתוף הקולקטיבי, כולם רוצים לקבל המלצות.

המלצה בבקשה!

לאחר שהבהרנו את חשיבתן של המלצות, חשוב לדעת ממי לבקש המלצה. אם העיסוק הקודם שלכם קשור לתחום החדש בו אתם מבקשים לעבוד, כדאי לבקש מהבוס המלצה בכתב שתפרט הן את הכישורים החברתיים שלכם והן את יכולותיכם המקצועיות, לצד הצלחות עסקיות ומהלכים שעשיתם והועילו לעסק.

אם סיימתם את עבודתכם בצורה לא נעימה, או חד צדדית, ייתכן שכדאי לוותר על ההמלצה מהבוס, במידה ואתם חוששים שהיא עלולה לפגוע בכם. במידה והבוס עסוק מדי בשביל לכתוב עבורכם המלצה, אל תתביישו, הציעו לכתוב טיוטת המלצה ולבקש ממנו/ ממנה לעבור עליהם ולחדד נושאים מסוימים שנראים לכם חשובים. אם עזבתם עבודה או הועזבתם מסיבה כלשהי (קיצוצים, רילוקיישן של חברה שאינו מתאים לכם ועוד) ואין בכוונתכם לחפש עבודה חדשה מכל סיבה שהיא (טיול ארוך לחו"ל, חופשה ללא תשלום וכדומה) בקשו המלצה בכל זאת, אין לדעת מתי תזדקקו לה בעתיד, ותמיד טוב להחזיק ברשותכם מכתב מגורם מקצועי המפרט את מעלותיכם.

אני בין ממליצים כרגע...